abc odżelazianie

Odżelazianie

Duża zawartość żelaza powoduje pogorszenie cech organoleptycznych wody: powstanie mętności, żelazisty posmak, żółta barwa.

W gospodarstwach domowych przyczynia się do powstawanie plam przy praniu bielizny oraz rdzawych nacieków na armaturze, powierzchniach wanien, umywalek, płytkach łazienkowych itd. Wytrącające się związki żalaza osadzają się w instalacji i w urządzeniach do niej podłączonych niszcząc je, zapychając i przyspieszając korozję. Poza tym już w niewielkiej ilości żelazo może powodować masowy rozwój bakterii żelazistych w instalacji, co skutkuje zarastaniem oraz korozją przewodów.

W celu uzdatnienia wody (odżelazianie) stosuje się odpowiednie filtry do wody - odżelaziacze. Zawarte w odżelaziaczach złoża np. Klarsanit skutecznie usuwają związki żelaza o stężeniu nawet do 7 mg Fe/l. W mniejszym stopniu redukuje mętność, barwę i związki manganu.
Odżelaziacze te znakomicie sprawdzają się zarówno w gospodarstwach domowych jak i zakładach przemysłowych.


Odżelazianie wody - zalety stosowania urządzeń:

- usunięcie barwy,

- zmniejszenie mętności,

- uzyskanie znacznie zdrowszej wody,

- usunięcie związków żelaza oraz częściowe usunięcie związków manganu,

- brak nieprzyjemnego zapachu żelaza,

- brak rdzawych nacieków na armaturze, powierzchniach wanien, umywalek, płytkach łazienkowych, urządzenia są łatwiejsze do czyszczenia i dłużej pozostają czyste,

- znacznie wolniejsza korozja instalacji,

- znacznie mniej zniszczone ubrania w wyniku prania,

- poprawa smaku i aromatu napojów i potraw.


 

Odżelazianie i odmanganianie wody

 Filtry odmanganiająco-odżelaziające stosuje się w celu usunięcia z wody manganu i żelaza. Odmanganiacze i odżelaziacze pracują w zakresie różnych wydajności w zależności od życzenia klienta. Urządzenia składają się z butli ciśnieniowej, złoża filtracyjnego oraz głowicy automatycznej.


 

Posiadamy w sprzedaży  szeroką gamę złóż filtrujących np:

Klarsanit - złoże odżelaziające,

Defeman - złoże odmanganiające,

Greensand - złoże odżelaziająco-odmanganiające.


 

Typowe układy z zastosowaniem złóż:

1. Napowietrzacz -> hydrofor zwykły ocynkowany -> odżelaziacz ze złożem Klarsanit, Defeman (regeneracja wodą)

2. Hydrofor z poduszką powietrzną (zestaw przeponowy) -> odżelaziacz ze złożem katalitycznym typu Greensand ze zbiorniczkiem na KMnO4 (regeneracja roztworem nadmanganianu potasu KMnO4) 


 

Stosowane złoże odżelaziające Klarsanit charakteryzuje się długą żywotnością (do 5 lat), wymaga jednak okresowego płukania. Płukanie polega na przepływie napowietrzonej wody w kierunku przeciwnym do normalnego i odbywa się w pełni automatycznie. W celu umożliwienia regeneracji złoża przed filtrem stosuje się napowietrzanie wody za pomocą zwężki lub sprężarki i mieszacza, dlatego odżelaziacz ten nie powinien być stosowany łącznie z hydroforem przeponowym.